وزن سیاسی انتخابات جهانگیری اصلاح طلب اصلاح طلبان

وزن: سیاسی انتخابات جهانگیری اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات مجلس انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی پیش‌بینی‌های آخرالزمانی

بحث در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر هر لحظه موافق‌ها و مخالف‌های خودش را داشته‌است. اکونومیست در این گزارش به این پرسش پاسخ می‌دهد که آیا می‌توان به نشانه 100درصدی

پیش‌بینی‌های آخرالزمانی

آینده نگری های آخرالزمانی

عبارات مهم : انرژی

بحث در زمینه انرژی های تجدیدپذیر هر لحظه موافق ها و مخالف های خودش را داشته هست. اکونومیست در این گزارش به این پرسش پاسخ می دهد که آیا می توان به نشانه 100درصدی تولید برق از طریق انرژی های تجدیدپذیر دست یافت؟

به گزارش خبرآنلاین از اتاق تهران،اخیراً مجله «نیویورک» گزارشی در زمینه گرمایش جهانی ارائه کرده بود که همه ابعاد آن از وضعیتی شوم خبر می داد. گزارش با این جمله شروع می شد: «باور کنید، بدتر از آن چیزی که تصور می کنید خواهد بود».

پیش‌بینی‌های آخرالزمانی

پیش بینی هایی که در این گزارش آمده واقعاً ترسناک هست. برآورد شده است که دمای هوای نیویورک از دمای فعلی بحرین نیز گرم تر خواهد شد. خشک سالی های نامنتظره ای به قوع خواهد پیوست و غذاهایی که در حال حاضر تولید می شود به خطر خواهد افتاد. بیماری های خاصی مرسوم خواهد شد و اقتصاد جهت هر لحظه سقوط خواهد کرد. ولی در برابر این آینده نگری های آخرالزمانی، عده ای نیز آینده نگری کرده اند که زمینی ها می توانند 100درصد انرژی مورد نیاز خود را از طریق انرژی های تجدیدپذیر تأمین کنند.

در نگاه اول، به نظر می رسد چنین چیزی غیرممکن خواهد بود. با وجود کم کردن هزینه ها، باز هم تنها 5.5درصد از برق دنیا را برق و آب تولید می کنند. برق هیدرو هنوز جزو منابع مهم انرژی تجدیدپذیر است ولی هزینه های آن در حال زیاد کردن هست. سرمایه گذاری در این بخش نیز در حال سقوط هست. اگر نگاهی به تقاضای انرژی بیندازید، خواهید دید که سهم انرژی بادی و خورشیدی بسیار کم و حدود 1.6درصد هست. با چنین چشم اندازی تقریباً بعید به نظر می رسد که بتوان آینده ای به دور از سوخت های فسیلی و با انرژی های تجدیدپذیر ساخت. چنین چیزی تقریباً غیرممکن هست.

بحث در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر هر لحظه موافق‌ها و مخالف‌های خودش را داشته‌است. اکونومیست در این گزارش به این پرسش پاسخ می‌دهد که آیا می‌توان به نشانه 100درصدی

اما واقعیت این است که عوض کردن مسیر از زغال به سوخت های هیدروکربنی دیگر نیز در قرن بیستم چندین دهه طول کشید. قیمت تغییرات می تواند نشان بدهد که در آینده سرمایه ها روانه کدام بخش خواهد شد. همین نگاه باعث می شود سبزها نسبت به آینده خوش بین تر باشند. در یک دهه گذشته انرژی خورشید و باد به عنوان منابعی جهت تأمین برق مورد استفاده قرار گرفته اند. در سال گذشته بالاخره اوضاع سرمایه گذاری به جایی رسید که آژانس بین المللی انرژی آن را قابل پذیرش اعلام کرد. کشورهایی وجود دارند که در آنها برق تولیدی از انرژی باد و خورشید، ارزان تر از برق حاصل از زغال سنگ و گاز هست. به زودی کشورهایی مانند دانمارک و اسکاتلند می توانند تمامی برق مورد نیاز خود را از طریق انرژی باد تأمین کنند.

حالا رویاپردازی ها و بلندپروازی ها دوباره اوج گرفته اند. در کالیفرنیا هدفی جهت تولید برق از طریق انرژی های تجدیدپذیر در نظر گرفته بودند؛ این نشانه تولید یک سوم از برق تولیدی به کمک انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2020 بود. حالا که به نظر می رسد کالیفرنیا در این نشانه خود موفق شده، نشانه جدیدی جهت خود در نظر گرفته است: تولید 60درصد از برق مصرفی از طریق انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2030. آلمان نیز تولید 80درصد از برق خود از طریق انرژی های تجدیدپذیر را جهت سال 2050 در نظر گرفته هست. ولی هنوز هم این پرسش وجود دارد که آیا می توان همه برق مصرفی یک کشور را از طریق انرژی های تجدیدپذیر تولید کرد؟ یعنی آیا می توان این رقم را به 100درصد رساند؟

100درصد غیرممکن

بسیاری از موسسه ها و کارشناسانی که در این زمینه فعالیت می کنند معتقدند دست یافتن به 100درصد انرژی تجدیدپذیر امری غیرممکن خواهد بود و حتی هیچ گاه نباید نشانه مهم باشد. اکثر آنها معتقدند می توان سهم این انرژی ها را تا 80درصد زیاد کردن داد ولی هیچ گاه نمی توان آنها را به 100درصد رساند. این اندیشمندان بر این باورند که جهت کم کردن آسیب های زیست محیطی و همچنین کم کردن انتشار کربن، باید به فکر زیاد کردن بهره وری انرژی باشیم. این افراد می گویند در مرحله نخست باید به فکر ساختن ساختمان هایی باشیم که کمترین هدررفت انرژی در آنها صورت می گیرد.

پیش‌بینی‌های آخرالزمانی

برخی از افراد نیز نسبت به هزینه های اقتصادی انرژی های تجدیدپذیر ابزار نگرانی کرده اند. بسیاری از آنها مطالعاتی در زمینه بازگشت سرمایه در زمینه انرژی های تجدیدپذیر انجام داده اند و در نهایت اعلام کرده اند که این بازگشت سرمایه جهت انجام این کار چندان مقرون به صرفه و اقتصادی نیست. به هر حال منتقدان از هر طیفی در زمینه انرژی های تجدیدپذیر نظرات خود را اعلام کرده اند. بعضی مخالف و بعضی موافق هستند. ولی همه بدون تردید می دانند که این شرایط آخرالزمانی به رویکردهای پایدار نیاز دارد. در واقع اگر انسان ها می خواهند آینده نگری های آخرالزمانی به حقیقت نپیوندند، چاره ای ندارند جز اینکه تا جای ممکن نگاه خود را محیط زیستی کنند.

بحث در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر هر لحظه موافق‌ها و مخالف‌های خودش را داشته‌است. اکونومیست در این گزارش به این پرسش پاسخ می‌دهد که آیا می‌توان به نشانه 100درصدی

واژه های کلیدی: انرژی | سرمایه گذاری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs